Parczelina trójlistkowa

Parczelina trójlistkowa (Ptelea trifoliata)

Jest krzewem lub małym drzewkiem o wysokości ok. 4-5 metrów. Liście jej są złożone z 3 listków całobrzegich, stąd nazwa! Kwiaty ma niepozorne, w kolorze dojrzewającej cytryny, zebrane w baldachogronach, o pięknym wypełniającym cały ogród zapachu, przypominającym zapach goździków przyprawowych. Warto mieć parczelinę blisko okna! Kwitnie w drugiej dekadzie czerwca i razem z lilakiem japońskim, amorfą krzewiastą i żylistkiem, wypełnia lukę pożytkową między kwitnieniem akacji a lip.

Parczelinę, podobnie jak amorfę, pszczoły oblatują każdego roku, niezależnie od kwitnienia „konkurencji” mimo, że miododajność jest oceniana tylko na 20 kg/h! Atrakcyjność jej dla pszczół może tkwić w wartości odżywczej oferowanego pyłku.
Parczelina jest efektowna przez cały rok. Liście jesienią przebarwiają się na złocisty kolor. Po przekwitnięciu pojawiają się owoce o kształcie wachlarzowatym, przypominające owoce wiązu (mają 2-2,5 cm średnicy), pozostające na krzewie do wiosny. Gałązki z owocami często są wykorzystywane w suchych bukietach.

Parczelina nie jest wymagająca co do gleby. Na glebach suchych i ubogich będzie niższa, lubi słońce.  Rozmnaża się łatwo z nasion, kwitną już małe krzewy, rośnie powoli, nie lubi przesadzania. Podobnie jak mydleniec i amorfa krzewiasta wegetację rozpoczyna późną wiosną.

Antoni z Podkowy

Parczelina z pszczółką
Parczelina duża
Parczelina owoce
Parczelina duża 1
previous arrow
next arrow
 
Parczelina z pszczółką
Parczelina duża
Parczelina owoce
Parczelina duża 1
previous arrow
next arrow